تیمور پورحیدری در بازدید از پروژه‌های معادن دور افتاده در ارتفاعات دیلمان، پیرکوه و گرماور و چاکرود اظهار داشت: هرگونه برداشت معدنی بدون حضور مسئول فنی غیرقانونی است در برخورد با متخلفین حوزه معدن و متجاوزین به انفال دولت قاطع هستیم.

وی ضمن تذکر به معدنکاران منطقه، با تاکید براینکه معادن امانتی در دست بهره‌برداران هستند و دست اندازی به اراضی ملی برای برداشت مصالح معدنی تخلف آشکار است افزود:هر گونه فعالیت معدنی فاقد مجوز و بدون رعایت چارچوب قوانین معادن تخلف محرز است و متخلفین به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

پورحیدری با بیان اینکه تعداد ۵۰ معدن فعال در استان وجود دارد خاطرنشان کرد: میزان برداشت مواد معدنی از ابتدای سال جاری تاکنون به ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده است.

این مسئول تصریح کرد: معادن؛ صرفا به صورت امانت در اختیار بهره بردار معدن قرار می‌گیرند که پس از اتمام برداشت صحیح ذخایر معدنی، با پرداخت حقوق دولتی و رعایت سایر ضوابط؛ طبق قانون مجددا به منابع طبیعی برگردانده می‌شوند.

وی با ضمن بیان عدم وجود برخی امکانات لجستیکی و بودجه‌ای جهت نظارت مستمر بر معادن دور افتاده؛ عنوان کرد: علیرغم کمبود تجهیزات و نیروی انسانی متخصص، نظارت بر معادن دور افتاده گیلان در دستور کار قرار داده ایم و با هرفعالیت غیرقانونی در این راستا به شدت برخورد خواهیم کرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان افزود: در حال حاضر ۲۶ معدن غیر فعال در استان وجود دارد همچنین ۳۲ معدن راکد و فاقد بهره‌بردار معدنی داریم و در سال جاری ۴۰ مزایده جهت فعال سازی معادن راکد برگزار گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *